FreeLawAdvices_MainPic שוקלים להתגרש
FreeLawAdvices_MainPic שוקלים להתגרש
פנייה לייעוץ אישי  מה חשוב שתדעו על צוואה הדדית? (מדריך משפטי)

  צוואה הדדית מאפשרת לבני זוג לחלק את הירושה המשותפת בניהם במקרה בו אחד מהם הולך לעולמו, תוך הסכמה משותפת.

  מה חשוב שתדעו על צוואה הדדית? (מדריך משפטי)

  אם אתם מתכננים לפנות לייעוץ אצל עורך דין ירושה על מנת לערוך צוואה הדדית, ואתם מעוניינים לדעת על היתרונות ואיך להתנהל, המאמר הבא בשבילכם..

  תוכן עניינים

  מה ההבדל בין צוואה הדדית לצוואה רגילה?

  ההבדל העיקרי בין הצוואות הוא, כי צוואה רגילה ניתן לשנות בכל עת ובתנאים נוחים יחסית, לעומת צוואה הדדית שחלה לגביה הגבלה על האפשרות לשנות או לבטל אותה ואף תנאים לכך.

  הקושי בשינוי צוואה הדדית נובע מעקרון ההסתמכות, כל אחד מהצדדים לצוואה מסתמך על השני שלא ישנה את ההוראות במהלך החיים המשותפים או לאחר פטירתו.

  לכן, אם אחד מבני הזוג מעוניין בשינוי הצוואה כשבן זוגו האחר נותר בחיים עליו ליידע אותו על כוונה זו, אולם ככל שבן זוג מעוניין לשנות את הצוואה לאחר פטירתו של הבן זוג השני ישנם מספר תנאים לכך.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   היתרונות שבצוואה הדדית

   • הצוואה ההדדית מאפשרת לבני זוג להבטיח זו לזה יציבות כלכלית לאחר מות אחד מהם. כלומר, הצוואה ההדדית מאפשרת לבן זוג שנותר בחיים לשמור על אותה רמת חיים אליה הורגל במהלך השנים.
   • צוואה הדדית לא חייבת להיות שוויונית, העיקר שבני vזוג מסכימים על תוכנה. כלומר, כל אחד מבני vזוג יכול לעלות תנאיו ובחירותיו ככל שקיימת הסכמת הבן זוג השני.
   • צוואה הדדית מאפשרת גמישות מקסימלית בעריכתה, את הצוואה ניתן לערוך בשני אופנים, ניתן לערוך שני מסמכים שונים כאשר כל אחד שומר העתק ואפשר לערוך מסמך אחד משותף.
   • את הצוואה ההדדית מפקידים אצל רשם לענייני ירושה, לכן ניתן לומר בביטחון כי המסמך נשמר במקום מוגן.

   קיימים יתרונות רבים לצוואה הדדית, עם זאת כמו לכל דבר בחיים, קיימים גם חסרונות, בניהם הקושי לשנות את הצוואה לאחר מות אחד הצדדים והקושי בביטול הצוואה ההדדית.

   מה הם הנכסים שאפשר להכניס לצוואה הדדית?

   בגדול, כל דבר שהוא בעל ערך עבורך.

   בצוואה הדדית ישנם נכסים העלולים להצטבר גם לאחר מות אחד מבני הזוג, לכן כדאי לקחת בחשבון גם שינויים עתידיים הצפויים להתרחש (רכישות נדל"ן עתידיות, שינוי כלכלי או בריאותי של אחד מהיורשים, בן זוג חדש בעתיד וכדומה)

   זכרו, כי החיים דינמיים ובשל היותם כך, קיימת האפשרות לעדכן צוואה ולשנות אותה בהתאם לשינויים המתרחשים. ניסוח נכון, מדויק ומקיף יאפשר גמישות ופתרון קל יחסי עתידי לשינויים אלה.

   קיימת האפשרות לעדכן צוואה ולשנות אותה בהתאם לשינויים המתרחשים

   איך ניתן לבטל צוואה הדדית?

   ניתן יהיה לבטל צוואת עתידיות במקרים מסוימים, עם זאת ביטול שכזה הוא עניין מורכב בשל החשש לשינוי בלתי הוגן כלפי הצד שהלך לעולמו.

   במקרים רבים, בקשת הביטול תדון בבית המשפט.

   מקרים בהם ניתן לבטל צוואה הדדית

   • פגם בצוואה – כשעריכת הצוואה נעשתה בצורה שלא עומדת בתנאים לכתיבת צוואה ובצורה חובבנית, ניתן יהיה לפסול אותה.
   • אחד מבני הזוג חוזר בו מהצוואה – זאת במידה ולא נקבעה הוראה אחרת בצוואה המתייחסת למצב של ביטול על ידי אחד מהם.
   • הצוואה נערכה לפני שנת 2005 – בשנת 2005, התווסף תיקון מספר 12 לחוק הירושה, לפיו יש להודיע לבן זוג בנוגע לכל ביטול או שינוי, מכוח ההסתמכות של בני זוג זה על זו.

   האם קיימת חובת הפקדת הצוואה ההדדית ברשם הירושות? ומה היתרונות שבכך?

   לא קיימת חובה להפקיד את הצוואה ההדדית ברשם הירושות, עם זאת מומלץ לעשות זאת.

   היתרונות שבהפקדת הצוואה

   • ביטחון – שמירת הצוואה אצל רשם החברות תהיה בכספות באגף האפוטרופוס שבירושלים ולכן סיכוי מזערי כי תיעלם, תלך לאיבוד או תיגנב.
   • דיסקרטיות – כשהצוואה ההדדית אצל רשם הירושות, אף קרוב לא יוכל להגיע אליה ולא צריך לדעת על קיומה עד למועד בו יידרש.
   • וודאות – גם במידה והיורשים לא הגישו דרישה לצו ירושה או לקיום צוואה, לאחר 90 יום ממועד פטירות המצווה, הרשם יעדכן את היורשים על קיומה.

   בסיכומו של דבר, צוואה הדדית בעלת יתרונות רבים ופתרון מעולה לבני זוג המעוניינים לקבוע עתידם המשותף גם לאחר מות אחד מהם.

   זכרו לעלות תרחישים עתידיים הצפויים להתקיים, שימו לב לא להגביל את הצד הנותר בחיים משינוי או ביטול סעיף מסוים בצוואה ואל תוותרו על הפקדה אצל רשם הירושות. בהצלחה.

   *אנחנו עושים מאמץ שהתוכן המקצועי המופיע באתר FreeLawAdvices יהיה מדויק, עדכני ויעיל. יחד עם זאת, האמור אינו תחליף לייעוץ פרטי עם עורך דין ואין להסתמך על המידע מבלי להתייעץ עם איש מקצוע.

   *יש לכם הצעות לעדכון/תיקון התוכן? אנא כתבו לנו כאן

   לייעוץ ראשוני חייג 077-2315790 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף